Dieta OleofarmVitum®…
  ...naturalne bogactwo
kwasów omega-3

 
 
 

Rodzaje olejów

 

Oleje stosowane przez nas w kuchni można dzielić na wiele sposobów. Najprzydatniejszym kryterium jest metoda tłoczenia, która decyduje o zastosowaniu oleju w kuchni. Wedle tego kryterium oleje dzielimy na zimnotłoczone i rafinowane. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Cecha Oleje zimnotłoczone Oleje rafinowane
Wyróżniki organoleptyczne Smak, zapach i barwa pozostają surowca z którego zostały wytłoczone. Są pozbawione smaku, zapachu i barwy.
Osad Może występować. Stanowi on błonnik, składniki mineralne, odżywcze. Niedozwolony. Rafinacja usuwa dobroczynne składniki które mogłyby się wytrącić.
Zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone Zachowane w maksymalnej ilości. Brak.

Z tabeli wynika, iż oleje zimnotłoczone są najzdrowsze jak i najsmaczniejsze. Dla przykładu: olej zimnotłoczony z sezamu smakuje jak sezamki a olej z orzechów arachidowych jak masło orzechowe. Tym sposobem możemy w smaczny sposób dostarczyć organizmowi niezbędnych dla zdrowia składników aktywnych biologicznie.

UWAGA! Trzeba jednakże pamiętać o ważnej zasadzie. Oleje zimno tłoczone można stosować jedynie do potraw przyrządzanych jak i spożywanych w temperaturze otoczenia. Absolutnie nie wolno olejów zimno tłoczonych stosować w podwyższonej temperaturze. Oleje zimno tłoczone wybieramy do sałatek (owocowych jak i warzywnych), past jajecznych, dipów, koktajli, a także jako dodatek do zup tuż przed podaniem.

Do smażenia, choć powinniśmy unikać tej obróbki termicznej potraw można stosować olej rafinowany wysokiej jakości np. ryżowy albo z pestek winogron.